Grupa Delfinki

GRUPA DELFINKI

Wychowawca: mgr Ewelina Juraszczyk

Nauczyciele: mgr Katarzyna Kotula

       mgr Ewa Dworok

Woźna oddziałowa: Julia Sobik/ Lidia Raszka

2019-12-16

Święta bez świątecznych ciasteczek nie miałyby swojego uroku. Dlatego w ramach przygotowania do Świąt we wtorek (10.12) i środę (11.12) dzieci z grupy Delfinki zamieniły się w kucharzy. W tych dniach dzieci z wielkim zapałem i chęcią do pracy przystąpiły do pieczenie i dekorowania świątecznych ciasteczek. Blaszki do pieczenie szybko zapełniły się fikuśnymi kształtami choinek, gwiazdeczek i aniołków. Dekorowanie pierniczków okazało sie również świetną zabawą. W tych dniach wszystkim udzielił się świąteczny nastrój oczekiwania na "pierwszą gwiazdkę"....

2019-12-06

Wizyta Świętego Mikołaja w naszym Przedszkolu, to jeden z najbardziej oczekiwanych przez dzieci dni w roku. Na twarzach dzieci malowała się wielka radość i przejęcie, a także nadzieja na kolejne spotkanie.

2019-12-03

Dzień Górnika to jedna z wielu uroczystości, która juz na stałe wpisała się w kalendarz wydarzeń naszego przedszkola. W tym roku 3 grudnia, dzień przez Barbórką przedszkolaki gościli przedstawicieli jednego z najtrudniejszych zawodów. Zaproszonych górników przedszkolaki powitały spcejalnym programem artystycznym. Dzieci ze wszystkich grup wiekowych zaprezentowały swoje umiejętności recytując, tańcząc i śpiewając. Po części artystycznej goście podzielili się z dziećmi wiedzą na temat ciężkiej pracy w kopalni. Niewątpliwie największą atrakcją dla dzieci był mundur górniczy oraz różnego rodzaju kopaliny, które zostały przyniesione przez jednego z górników. Na zakończenie każdy mały przedszkolak w ramach podziękowań za miłe przywitanie i występy otrzymał od zaproszonych gości słodką niespodziankę. Serdecznie dziękujemy górnikom za poświęcony czas.

2019-11-29

29 listopada Delfinki przeniosły się w magiczny świat wróżb i zabaw andrzejkowych. Dzieci mogły "poznać swoją przyszłość" - tą bliską "co dostanę od Mikołaja" i tą daleką ... "kim będę w przyszłości". Wsród atmosfery tańca i zabawy znalazł się czas na tradycyjne lanie wosku. Ten magiczny dzień był okazją do zapoznania sie z tradycją andrzejkową, radości oraz integracji grupy.  

2019-11-27

27 listopada odwiedził nas teatrzyk "SKRZAT" z Krakowa z przedstawieniem pt. "Cztery mile za piec" autorstwa Marii Konopickiej. Była to ciepła i pełna humoru opowieść o przygodach Zosi, która poszukiwała swojej zaginionej laleczki Petronelki. Dzieci aktywnie uczestniczyły w przedstawieniu wcielając się w rolę gąsek i jaworowych ludzi, a także śpiewając znane piosenki.

2019-11-26

"Miś jest mały i puchaty

Miś jest fajny i kudłaty

Miś jest gruby jak ta kula

Misia zawsze się przytula"

Duże, małe kolorowe, puchate i mięciutkie. Pluszowe Misie opanowały nasze przedszkole. "Przybyły" ze swoimi małymi właścicielami, aby bawić się, świętować i uczyć. W dniu 25 listopada przedszkolaki uczestniczyły w obchodach Światowego Dnia Pluszowego Misia. Przedszkolaki wraz z misiami zostały zaproszone do wspólnej zabawy, poznały historię Światowego Dnia Pluszowego Misia, bawiły się przy piosenkach i oglądały prezentację multimedialną jak powstaje miś. Uroczystość zakończyło pamiątkowe zdjęcie i słodki poczęstunek dla każdego uczestnika misiowej zabawy.

2019-11-05

W dniu 5 litopada odwiedziło nas Studio Małych Form Teatralnych "SZTUKA" z Trzebini. Aktorzy przedstawili teatrzyk na motywach polskiej literatury dziecięcej Janiny Porazińskiej pt. "Kozucha Kłamczucha". Przedstawienie było zrealizowane w formie zabawnej opowieści o niesfornej Kózce. Ze spektaklu wynikał cenny morał uczący prawdomówności, umiejętności wybaczania i prawdziwej przyjaźni. Dzieci miały możliwość uczestniczyć w żywym i wesołym spektaklu podczas którego miały możliwość wystąpienia w tańcu góralskim. Przez cały spektakl dzieci brały w nim czynny udział poprzez rozmowy z Gospodarzem i Zezulką oraz wymyślając nowe imię dla Kozy już nie Kłamczuchy. Uwagę dzieci zwróciła również piękna scenografia i orginalne stroje aktorów akcentujące piękno Podhala.

2019-10-31

W czwartek 31 października w grupie Delfinki obchodziliśmy Dzień Dyni. Nasze przedszkolaki przyszły do przedszkola ubrane na pomarańczowo, a także z pięknymi dyniowymi ozdobami. Święto Dyni rozpoczęliśmy tańcem z dynią, a następnie dzieci z zapałem zabrały się do odkrywania walorów dyni. Dzięki temu dzieci poznały różnorodność wykorzystywania dyni oraz jej walory zdrowotne. Z okazji Dnia Dyni przygotowane były również zabawy muzyczno - ruchowe z bohaterką dnia w roli głównej oraz zawody między innymi dyniowe kręgle. Był to bardzo atrakcyjny dzień nie tylko ze względu na różnorodne zabawy ale także pod względem edukacyjnym. Przedszkolaki utrwaliły wiadomości na temat roli warzyw w codziennej diecie, dowiedziały się w jaki sposób można je przetwarzać i co można z nich zrobić. Na zakończenie wspólnie upiekliśmy pyszne dyniowe babeczki, które po upieczeniu bardzo szybko znikały w brzuszkach Delfinków. Na języku angielskim z kolei dzieci miały możliwość poznania obyczaju Hallowen.

2019-10-31

31 października dzieci z grupy Delfinki oddały hołd pod pomnikiem poległych harcerzy - zapaliły pamiątkowe biało - czerwone znicze.

2019-10-17

"Kto powiedział, że jesień jest smutna, że ma kolor szarego płótna..." Jesień to piękna pora roku, pełna kolorów i cudownych widoków. Tegoroczna jesień jest wyjątkowo ciepła, dlatego też zachęca ona przedszkolaków z grupy Delfinki do spacerów po okolicy przedszkola. Dzieci podziwiały pobliski park w jesiennej szacie, otaczającą przyrodę, rozpoznawały gatunki drzew, owoce i liście, które zbierały w celu wzbogacenia naszego kącika przyrody. Na zakończenie spaceru dzieci świetnie bawiły się na placu zabaw.

2019-10-16

"A gimnastyka dobra sprawa, dla nas wszystkich to zabawa..."

Tak właśnie zajęcia gimnastyczne traktują dzieci z grupy Delfinki. Nasze smyki ćwiczą regularnie są sprawni fizycznie i chętnie się ruszają. Zajęcia gimanstyczne prowadzone są w różnych formach, co jest atrakcyjne i ciekawe dla dzieci.  Nasze przedszkolaki wiedzą, że zabawy ruchowe i ćwiczenia gimnastyczne mają szczególne znaczenie ponieważ związane są z wszechstronnym rozwojem. Ćwiczenia pozwalają na zachowanie prawidłowej postawy ciała oraz wzmacniają odporność fizyczną dzieci. Poprzez zabawy i ćwiczenia gimnastyczne dzieci pokonują truności dzięki czemu wzmacniają wiarę we własne możliwości. Zajęcia gimastyczne mają również na celu zaszczepienie w dzieciach chęci podejmowania aktywności fizycznej, pokazanie że ruch to zdrowie, a w dodatku może to wszytsko dostarczyć dużo radości.

2019-10-15

Pasowanie na Przedszkolaka to wyjątkowa uroczystość, która w "Odlotowym Przedszkolu" odbyła się 15 października. Od samego rana trwały przygotowania, a w sali gromadzili się goście. Mali artyści ze wszytskich grup zaprezentowali przygotowane wierszyki i piosenki. Dla większości był to pierwszy, bardzo ważny występ. Po części artystycznej nastąpił akt pasowania, czyli dotknięcie ramienia przedszkolaka ogromną kredką przez Panią Dyrektor. Dla przedszkolaków było to wielkie przeżycie, a dla rodziców powód do dumy i zadowolenia ze swoich pociech.

2019-10-14

Dzieci z grupy Delfinki wiedzą, że aby być zdrowym trzeba się dobrze odżywiać  czyli jeść dużo warzyw i owoców. Z myślą o pysznych witaminkach, które znajdują się właśnie w tych produktach dzieci wraz z panią postanowiły sprawdzić jak wyczarowć pyszny sok z marchewki i jakbłka, oczywiście bez dodatku cukru i konserwantów. Zanim przystąpiliśmy do pracy dzieci zapoznały się z sokowirówką oraz utrwaliły zasady bezpieczeństwa i higieny. Dzieci przy pomocy pani wyciskały sok a po skończonej pracy delektowały się jego smakiem. Trzeba przyznać, że taki własnoręcznie robiony sok smakuje wybornie i pozostają po nim tylko i wyłącznie marchewkowe wąsy.

OGŁOSZENIE
2019-10-09

Bardzo proszę aby w czwartek (10.10) dzieci przyniosły jedno jabłko oraz 3 marchewki, będziemy robić sok.

2019-10-08

08 października Delfinki uczestniczyły w swojej pierwszej w tym roku szklonym wycieczce autokarowej do Kina Na Starówce w Żorach. Celem wycieczki było obejrzenie spektaklu "Przygody Kota" w wykonaniu profesjonalnych aktórów, rozbudzenie zainteresowań teatralnych dzieci oraz uczenie się kultury odbioru sztuki. Dzieci obejrzały uroczy i zabawny spektakl o mądrości pokoleń. Przedstawione przygody Bonifacego i Filemona pokazały dzieciom, że ludzie z różny pokoleń mogą się od siebie wiele nauczyć. Dzieci były zauroczone barwnymi kostiumami, pięknymi maskami, uroczymi lalkami oraz autorską przepiękną muzyką i wspaniałą grą aktorów "kociej przygody". Po zakończonym spaktaklu dzieci nagrodziły aktrów gorącymi brawami.

2019-10-03

W pierwszym tygodniu października tematyką zajęć była "Jesień w sadzie". Dzieci poznały sad -drzewa owocowe i owoce krajowe. Poznały również obecne w naszym jadłospisie owoce egzotyczne. Podczas zabaw dydaktycznych dzieci odgadywały nazwy owoców za pomocą zmysłów smaku, węchu i dotyku. W związku z podsumowanie tematyki o owocach jak i promowanie zdrowego żywienia 03 października Delfinki zrobiły pyszną sałątkę owocową. Dzieciom wyjątkowo smakowały owoce w takiej postaci, tym bardziej, że był to efekt ich pracy. Serdecznie dziękujemy dzieciom i rodzicom za przyniesienie owoców.

OGŁOSZENIE
2019-09-30

Bardzo proszę o przyniesienie na czwartek (03.10) dwóch ulubionych owoców, będziemy robić sałatkę owocową.

2019-09-30

30.09.2019r świętowaliśmy Dzień Chłopaka. W pierwszej kolejności zaśpiewałyśmy chłopakom uroczyste STO LAT. Następnie dziewczynki obdarowały chłopaków medalami, słodkimi upominkami, życzeniami oraz uściskami. Dzień upłynął nam na wspólnej zabawie i tańcach. Mamy nadzieję, że tym drobnym gestem sprawiłyśmy radość naszym małym gentelmenom. Jeszcze raz życzymy wszytskiego najpeszego!!!

2019-09-23

23.09.2019r odwiedziła nas Pani Jesień. Delfinki wykazały się dużą wiedzą na temat nowej pory roku oraz aktywnie uczestniczyły w przygotowanych przez Panią Jesień zabawach. Na zakończenie Pani Jesień wręczyła dzieciom drobne upominki.

2019-09-18

18.09.2019r odwiedził nas Pan Policjant. Celem wizyty było przypomnienie podstawowych zasad bezpieczeństwa. Bardzo dużym zainteresowaniem cieszyła się prezentacja wyposażenia policyjnego.

Rybnik. Miasto z ikrą. Ministerstwo Edukacji Narodowej Kuratorium Oświaty w Katowicach